Dieta cukrzycowa co jesc

Cukrzyca stanowi obecnie jedną z najczęściej rozpoznawalnych u dzieci i dorosłych chorób cywilizacyjnych. Do jej występowania przyczynia się m.in. niewłaściwe odżywianie, niezdrowy tryb życia oraz nadwaga.

cukrzyca dieta

Stosowanie diety cukrzycowej dla wielu osób może wydawać się trudne oraz związane z koniecznością drastycznych zmian. Nie jest to całkowicie prawdą, gdyż dieta cukrzycowa wymaga rezygnacji ze spożywania tylko niektórych produktów i pozwala odżywiać się w sposób racjonalny, a co najważniejsze zdrowy.

Dieta cukrzycowa przepisy

Dieta cukrzycowa stosowana jest najczęściej przez chorych na cukrzycę, jednak może okazać się także dobrym sposobem odżywiania dla osób zdrowych, ale obawiających się z różnych względów zachorowania na tą chorobę.

Przykładowy jadłospis dzienny cukrzyka
ŚNIADANIE
Płatki owsiane lub musli z mlekiem, kawa bez cukru
II ŚNIADANIE
Kanapki z chudą wędliną i dodatkiem sałaty oraz pomidora lub innego dozwolonego warzywa
OBIAD
Pierś z kurczaka duszona lub gotowana na parze, kasza gryczana, surówka np. z kapusty pekińskiej z oliwą z oliwek lub octem jabłkowym
PODWIECZOREK
Owoc, jogurt bez cukru
KOLACJA
Kanapki z chudym twarogiem, szczypiorek oraz np. pomidor, ogórek lub papryka, herbata bez cukru

Cukrzyca dieta jadłospis

Podstawą stosowania diety cukrzycowej jest przestrzeganie właściwej ilości dziennego spożycia kalorii oraz kontrolowanie zawartości cukru w spożywanych pokarmach. Każdy składnik pożywienia posiada odpowiedni dla siebie indeks glikemiczny i na jego podstawie komponowane są posiłki. Podczas stosowania diety należy jeść regularnie mniejsze porcje, a posiłki powinny być odpowiednio zbilansowane pod względem zawartości tłuszczów, białek oraz węglowodanów- stosunek ten wynosi- 10-15% białko, 30% tłuszcz oraz 50-60% węglowodany dla każdego posiłku głównego, czyli śniadania, obiadu i kolacji. Pierwszy posiłek należy zjeść do dwóch godzin po przebudzeniu, a ostatni 2 godziny przed snem.

Cukrzyca dieta jadłospis

Podczas stosowania diety cukrzycowej należy spożywać produkty, jak najbardziej naturalne oraz zrezygnować ze smażenia, tłustych dań, słodyczy i cukru. Produktami dozwolonymi w diecie są m.in.: chude mięsa- drób, cielęcina, wołowina, nabiał- kefir, jogurt naturalny, twaróg, owoce i warzywa z ograniczeniem bananów, ziemniaków, kukurydzy i buraków, naturalne soki bez cukru, kasze, makarony, ryż, pieczywo razowe oraz pełnoziarniste.

Ważnym aspektem diety cukrzycowej jest spożywanie dużej ilości płynów np. wody mineralnej, gorzkiej herbaty, dozwolona jest także kawa czarna lub z dodatkiem mleka.

One Response so far.

  1. Robek pisze:

    Ja traktowałem ten jadłospis jako podstawę i tworzyłem sobie różne dania trzymając się wytycznych