Dieta Proteinowa

dieta-proteinowa-na-czym-polegaDieta proteinowa przeznaczona jest dla wszystkich chcących schudnąć bez konieczności ciągłego liczenia kalorii i rezygnacji ze spożywania smacznych posiłków. Plan odchudzania został opracowany przez dr Pierra Dukana i funkcjonuje również pod nazwą diety Dukana.

Dieta proteinowa dukana

Zasady stosowania diety opierają się głównie na spożywaniu produktów bogatych w proteiny, a sam plan odchudzania podzielony jest na fazy, które określane są mianem portali. Główną zaletą tego sposobu odchudzania jest możliwość rezygnacji z ścisłego liczenia spożywanych kalorii oraz drastycznego zmniejszania porcji zjadanych dań. Same posiłki są dobrze zbilansowane pod względem zawartości składników odżywczych i mogą być spożywane przez dłuższy czas oraz stanowić podstawę żywienia nawet przez całe życie.

Przepisy na dietę dukana

Chcąc osiągnąć dobre wyniki odchudzania stosując dietę proteinową należy przestrzegać długości trwania poszczególnych jej faz. Każda faza uwzględnia spożywanie określonych produktów, które mają nam zapewnić najlepsze efekty kuracji odchudzającej. Podczas stosowania diety Dukana możemy schudnąć nawet 10 kg miesięcznie, jednak dieta proteinowa może być różnie tolerowana przez poszczególne osoby, dlatego należy zwracać baczną uwagę na wszelkie sygnały wysyłane nam przez organizm, które mogą świadczyć o nietolerancji takiego sposobu żywienia np. zaparcia, bóle brzucha lub biegunki. Podczas stosowania diety zaleca się wykonywanie badań kontrolnych przynajmniej raz w miesiącu.

Etapy diety proteinowej

Dieta proteinowa składa się z czterech etapów, które charakteryzuje różny czas trwania. Dwa pierwsze są ściśle ukierunkowana na zrzucenie zbędnych kilogramów, a pozostałe wpływają na utrwalenie efektów oraz zapobieganie powrotowi do nadwagi. Dieta Dukana nie powoduje efektu jo jo, dlatego stanowi bardzo popularny sposób odchudzania i zyskuje szerokie grono zwolenników.

Fazy w diecie Dukana

  • Faza pierwsza zwana kuracją uderzeniową przewiduje spożywanie tylko czystych protein i trwa 5 dni,
  • Faza druga, czyli kuracja naprzemienna- czas trwania to 1 tydzień na każdy utracony kilogram podczas fazy pierwszej,
  • Faza trzecia, która utrwala osiągnięte efekty odchudzania- czas trwania 10 dni / na każdy utracony kilogram,
  • Faza czwarta, która zapewnia stabilizację wagi nawet po zakończeniu kuracji- przewiduje spożywanie czystych protein przez jeden dzień w tygodniu do końca życia.

posilek

Zalety diety proteinowej

Podczas stosowania diety Dukana możemy szybko i trwale uzyskać dobre efekty w postaci utraconych kilogramów. Zaletą stosowania tej terapii odchudzającej jest również duża dowolność w spożywaniu posiłków oraz różnorodność dopuszczonych do spożycia produktów. Przestrzegając ściśle planu odchudzania pierwsze i dość zadowalające efekty zobaczymy już po 5 dniach stosowania kuracji. Dużą zaletą diety jest także jej zbilansowany pod względem odżywczym skład, który ma znaczny wpływ nie tylko na naszą sylwetkę, ale także na lepsze samopoczucie i przypływ sił witalnych.

Wady diety proteinowej

Dieta proteinowa jest różnie tolerowana przez nasz organizm, dlatego przed jej zastosowaniem powinno się wykonać niezbędne badania okresowe. Ten plan odchudzania znacznie obciąża nerki oraz wątrobę – dieta nie powinna być stosowana przez osoby ze schorzeniami tych narządów. Do grupy osób wykluczonych ze stosowania diety Dukana zaliczyć możemy kobiety ciężarne, matki karmiące oraz dzieci i młodzież, chyba, że dieta ta została zalecona przez dietetyka i jest przeprowadzana pod jego ścisłą i wnikliwą kontrolą.

Zobacz także: Dieta proteinowa fazy